SZKOLENIE
DLA FACYLITATOREK

Płodnikowych Kręgów

IMG_1659

Zapraszamy Państwa do finansowania szkolenia dla facylitatorek kręgów kobiet z doświadczeniem niepłodności, które jest początkiem oddolnej zmiany w doświadczeniu niepłodności, która jest udziałem 1,5 miliona par Polsce i ciągle wzrasta!

„Bądź zmianą, którą chcesz ujrzeć w świecie.”

Dzień dobry!

Jesteśmy twórczyniami projektu PŁODNIK. Jako psycholożki i psychoterapeutki wspieramy osoby z doświadczeniem niepłodności. Towarzyszymy w świadomym podejmowaniu decyzji o rodzicielstwie. Poza terapią i warsztatami, edukujemy z psychologicznych aspektów niepłodności i prowadzimy autorskie szkolenia dla specjalistów. Udzielamy się społecznie w obszarze zmiany przekonań wobec bezdzietnych i roli matki w świecie. Współpracujemy ze Stowarzyszeniem Nasz Bocian, Fundacjami: im. Ernesta Wójcickiego, Gonito, Ronić po ludzku, Endopolki, Przychodnią nOvum, portalem kobieta.onet.pl oraz Naturalnie o zdrowiu oraz gazetami psychologicznymi i zajmującymi się zdrowiem.

Widzimy na co dzień, jak dużo osamotnienia i społecznej izolacji towarzyszy długim staraniom o dziecko. Dlatego postanowiłyśmy stworzyć oddolny ruch, który otworzy przestrzeń na mówienie o niepłodności i da poczucie przynależności

Zainicjowałyśmy kręgi niepłodnościowe w Polsce i chcemy je rozwijać. Stworzyłyśmy projekt zmian oddolnych, który angażuje kobiety z doświadczeniem niepłodności do tworzenia bezpiecznych grup kobiet podobnych sobie. Jako kobiety z doświadczeniem niepłodności mogą współtworzyć ten ruch razem z nami szkoląc się na facyliatorkę trzymającą kręgi (grupy wsparcia). Nie muszą być psycholożkami czy terapeutkami. Ich zasobem jest ich doświadczenie, a narzędzia otrzymują od nas podczas szkolenia o którego finansowanie aplikujemy.

Zapraszamy zobaczcie poniżej, co przygotowałyśmy i do czego finansowania Państwa zapraszamy.

Asia & Asia

IMG_1636

KRĄG WSPARCIA DLA KOBIET doświadczających NIEPŁODNOŚCI – to pierwsze w Polsce grupy dla kobiet z doświadczeniem niepłodności o charakterze kręgu. 

Przez 6 tematycznych kręgów w trakcie 3 miesięcy spotykamy się, aby wychodzić z izolacji społecznej, mówić wprost o niepłodności i o osobistych, relacyjnych i społecznych trudnościach, które się z nią wiążą. Poza możliwością wyrażania swoich uczuć i otrzymania wsparcia i zrozumienia, krąg tworzy również okazję do połączenia się z głębszym doświadczeniem otwierającym w nas inne wzorce niż tylko rola „staraczki”. 

To możliwość poczucia różnych swoich kobiecych wymiarów i tego, kim naprawdę i w pełni jesteś. Z dzieckiem lub bez. 

DLACZEGO TEN PROJEKT JEST WAŻNY?

Niepłodność uznana została przez WHO za chorobę cywilizacyjną. Liczba par w niepłodnością w Polsce wynosi 1,5 miliona i stale wzrasta. Dostają one wsparcie medyczne, np. od 1 czerwca 2024 możliwość refundacji procedury in vitro. Jednak pomijany jest fakt, z jak dużym obciążeniem psychicznym wiąże się doświadczenie niepłodności. Według badań poziom stresu w trakcie przedłużających się starań jest porównywalny do tego, który towarzyszy chorobie onkologicznej. W Polsce dodatkowym źródłem obciążenia psychologicznego jest kultowe przekonanie o tym, że kobieta musi urodzić dziecko, żeby być w pełni wartościowa i presja, aby być matką, przy jednoczesnym braku wsparcia i zrozumienia w niepłodności ze strony rodziny, przyjaciół i społeczeństwa. To powoduje, że pary te izolują się i odczuwają wstyd. Około 30-40% kobiet w niepłodności doświadcza stanów lękowych i zaburzeń depresyjnych. Wynika to z braku wsparcia i możliwości rozmawiania o doświadczeniu niepłodności. 

Grupa ta ma mnóstwo niezrealizowanych psychologicznych i społecznych potrzeb:

Poza izolacją społeczną, poczuciem wstydu, niskiej wartości i podwyższonym ryzykiem zachorowania na zaburzenia lękowe i nastroju niepłodność pozbawiona wsparcia stanowi również zagrożenie dla więzi partnerskiej (rozmowy niemal tylko o niepłodności, obniżenie satysfakcji z życia seksualnego, w które wkrada się medycyna), powoduje obniżenie jakości życia (rezygnacja z pasji, podróży, wypoczynku, sportu i niezmienianie pracy na rzecz leczenia) oraz przyczynia do utrwalania destrukcyjnych stereotypów społecznych mówiących o tym, że kobieta bez dziecka jest nie w pełni wartościowa, a relacja gdy nie ma dziecka- pozbawione sensu.

Osoby z niepłodnością są głównie objęte wsparciem psychologicznym polegającym na pracy indywidualnej w gabinetach psychologów. Nadal brakuje też wyspecjalizowanych w pracy w tym obszarze specjalistów a terapia indywidualna zaspokaja jedynie część ich psychologicznych potrzeb. Aby wychodzić z izolacji osoby te potrzebują bezpiecznej grupy społecznej, możliwości swobodnej wymiany informacji z doświadczającymi tego samego osobami, poczucia przynależności do podobnych sobie, z czego płynie zrozumienie siebie i swojej trudności i dostarcza nowych sposobów radzenia sobie z nią.

Wiemy to z kilku tysięcy wysłuchanych na sesjach historii i warsztatów.

Istnieją nieformalne grupy niepłodnych na Facebooku, ale nie są one prowadzone przez specjalistów i można tam spotkać się z krytyką i narzucaniem własnego punktu widzenia. To powoduje jeszcze większą izolację. Takich grup, gdzie można nauczyć się radzić sobie z trudnymi uczuciami związanymi z niepłodnością, w bezpieczny sposób odreagować, wzmocnić się po trudach starań czy w końcu zatrzymać się nad głębszym znaczeniem choroby i poprzez modelowanie innych uczestniczek odnaleźć własną drogę z dzieckiem lub bez po prostu BRAKUJE.
Te miejsca powinny być w każdym mieście i dostępne online szczególnie dla osób z mniejszych miejscowość narażonych na większą ocenę społeczną. Dostępne wsparcie psychologiczne jest drogie i par – z powodu już i tak wysokich kosztów leczenia – najczęściej zaniedbywane.

Innowacyjność projektu

Główną innowacją w naszym projekcie jest to, że grupy kręgowej nie prowadzi specjalista, “który wie”, co tworzy niesymetryczną relację eksperta i pacjenta i powoduje utrzymywanie się bezradności i braku wpływu, tylko kobieta z własnym doświadczeniem niepłodności, która ma za sobą tę drogę i poradziła sobie z nią. W związku z tym jest na równi z innymi kobietami i ze zrozumieniem może trzymać kręgi dla tych, które są na wcześniejszych etapach.

Prowadząca z kolei ma szansę nadać sens swojemu doświadczeniu niepłodności przekuwając trudną historię w swoją moc i dzieląc się mądrością płynącą z tego, co przeżyła, szerszą perspektywą i strategiami radzenia sobie w niepłodności, które działały dla niej. 

Facylitatorka stanowi również role model – pokazuje, że można poradzić sobie z niepłodnością i przywraca poczucie nadziei na spełnione życie po zakończonych staraniach bez względu na ich rezultat.

To stworzy możliwość do przeżywania tej długoterminowej choroby zakwalifikowanej w ICD-10 pod kodem N-96 w bezpiecznych warunkach; do poczucia przynależności, wzmocnienia własnej wartości, obniżenia stresu, wychodzenia z izolacji i  polepszenia relacji z bliskim i dalszym otoczeniem. 

Stwarza to możliwość pracy u podstaw z przekonaniami społecznymi na temat roli kobiety jako matki i nie-matki w świecie.

Organizując kręgi wsparcia dla kobiet z niepłodnością zauważyłyśmy jak bardzo brakuje przestrzeni w których kobiety mogłyby otrzymać możliwość wspólnego bycia i mówienia wprost o trudnych uczuciach związanych z niepłodnością. Jak brak jest wsparcia w bezpiecznej atmosferze bez bycia ocenianą w jednym z najtrudniejszych doświadczeń życiowych jakim jest niepłodność. Jak ważne jest by móc poczuć, że nie są jedynymi, którym przydarzyła się ta trudność by odbudowały poczucie wartości i odzyskały nadzieję, że ich życie może mieć ponownie sens bez względu na to, jak zakończą się ich starania.

Widzimy ogromną potrzebę tworzenia większej liczby takich przestrzeni, jednak we dwie nie jesteśmy w stanie prowadzić ich na skalę, jaka jest potrzebna. Dlatego postanowiłyśmy stworzyć oddolny ruch społeczny – przeszkolić kobiety, które mają za sobą doświadczenie niepłodności lub są zaawansowane na drodze swoich starań, aby na wzór grup pacjenckich prowadzonych przez osoby w remisji mogły prowadzić takie grupy dla innych kobiet w różnych miejscowościach w Polsce i online.

Opracowałyśmy szkolenie dla facylitatorek niepłodnościowych kręgów, które składa się z 7 modułów tematycznych i przygotowuje kobiety do objęcia roli trzymającej kręgi. Jako specjalistki przeszkolimy uczestniczki z zagadnień i narzędzi potrzebnych do prowadzenia grup i zrozumienia dynamiki, która ma w nich miejsce. Ale wesprzemy również każdą z nich w rozwoju osobistym, aby pomóc im docenić własną mądrość, którą zbudowały w kryzysowym tym doświadczeniu i pokazać, że ich droga jest bezcennym zasobem mającym znaczenie dla kobiet na wcześniejszych etapach.

Szkolenie grupowe będzie odbywało się w formule online, a po jego zakończeniu uczestniczki będę gotowe do otwarcia własnych grup. 

Dodatkowo każda z uczestniczek  otrzyma od nas możliwość 3 indywidualnych spotkań, podczas których będzie mogła omówić swoje obawy dotyczące trzymania kręgu, trudności, które pojawiły się w grupie podczas spotkania czy osobistych progów, których doświadczyła w roli facylitatorki.

Każdą z uczestniczek, które ukończyły szkolenie, przedstawimy na naszej stronie www.plodnik.pl i w SM, a także będziemy promowały kręgi, które zorganizuje.

To ma być prawdziwa społeczność osób z doświadczeniem niepłodności i ich wspierających.

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ, Z TYM CO PRZYGOTOWAŁYŚMY W RAMACH TEGO SZKOLENIA

6 Grupowych sesji szkoleniowych

Raz w miesiącu spotkamy się online na pracy szkoleniowo – warsztatowej.

To łącznie 46 godzin merytorycznego szkolenia dającego uczestniczkom wiedzę i narzędzia, dzięki którym poprowadzą swój własny kobiecy krąg stacjonarnie lub online.

Po ukończeniu szkolenia otrzymają od nas certyfikat.

3 indywidualne sesje mentoringowe

To trzy 50-minutowe konsultacje 1:1 z jedną z nas.

Służą omówieniu własnej pracy kręgowej szkolących się kobiet. Otrzymają one nasze wsparcie w swoich pierwszych krokach w roli facylitatorki. Pomożemy im, kiedy natkną się na trudności, ale też wtedy, kiedy będą chciały doskonalić swoje umiejętności.

Krąg dla facylitatorek 

To cykliczne, raz na kwartał, spotkania dla Płodnikowych Facylitatorek Kręgów.

Kobiety same będą mogły poczuć, jak potężną moc ma „siedzenie w ogniu”- bycie z tym co niewygodne.

Otwiera ono możliwość  poczucia na własnej skórze, jak to jest dać ponieść się energii grupy oraz uwalniającemu poczuciu przynależności i doświadczyć, co się zmienia, gdy uwalnia się oksytocyna.

IMG_1603

Finansując ten projekt stajecie się zmianą, którą chcecie widzieć w świecie!

Zależy nam, żeby kobiety zrealizowały 80% szkolenia
będąc z nami na żywo.

Do współpracy zaprosiłyśmy też inne specjalistki, które poprowadzą część zajęć w których są ekspertkami

Monikę Grzegorzewicz – fizjoterapeutkę uroginekologiczną i osteopatkę 

Anię Rogowską – psycholożkę pracującą z użyciem mocy symboli, baśni i rytuałów

Gochę Sochę – specjalistkę od słów

Krąg Kobiet to podróż do siebie. 

Bohaterka nigdy nie podróżuje sama, a rany goją się najlepiej w gronie innych kobiet. 

Twoja moc i siła znajdują się właśnie tam – w głębi Twojej historii.

PAŃSTWA INWESTYCJA

Pełny koszt szkolenia dla 1 osoby to 3650 PLN. Zawiera on:

  • 7 całodniowych zjazdów tematycznych (49 godzin profesjonalnego szkolenia online), dzięki którym uczestniczki nauczą się jak prowadzić własne kręgi i znajdą własny styl do pracy. Dostaną od nas wiedzę w blokach tematycznych i mnóstwo kręgowych narzędzi, a także wsparcie w przygotowaniu swojej kręgowej oferty dla świata.
  • 3 indywidualne sesje superwizyjne do wykorzystania na omówienie indywidualnej pracy każdej z uczestniczek. To czas na zatrzymanie się przy trudnościach i doskonalenie umiejętności. 
  • 4 kręgi dla facylitatorek by móc pobyć z innymi kobietami i doświadczyć mocy kręgu na własnej skórze

dla najlepszej dynamiki pracy PLANUJEMY GRUPĘ 15-20 osobową

CO OTRZYMAJĄ OD NAS uczestniczki

jako dodatkowe wsparcie

1

Po zdobyciu przez nie certyfikatu ukończenia szkolenia zamieścimy informację o nich i ich działaniach na naszej stronie www.plodnik.pl oraz wesprzemy je w promocji ich kręgu poprzez udostępnianie informacji na stronie www i w SM.

2

Przez rok raz na kwartał zaprosimy je do społecznościowego kręgu Płodnikowych Facylitatorek, w którym poczuć będą mogły wsparcie na swojej drodze Trzymającej Kręgi Płodnościowe i swojej drodze jako kobieta

3

Otrzymają możliwość poprowadzenia kręgu w trakcie trwania szkolenia i dostaną od nas merytoryczne wskazówki dla siebie płynące prosto z serca.

4

Będą mogły za niewielką sumę uzupełniać swoją wiedzę i pogłębiać doświadczenie facylitatorki towarzyszącej kobietom w doświadczeniu niepłodności na corocznych szkoleniach i webinarach.

5

Otrzymają możliwość pracy nad własnymi wyzwaniami związanymi z kręgami i rolą facylitatorki.

6

Staną się częścią oddolnego rewolucyjnego ruchu wspierającego osoby z doświadczeniem trudnej płodności.

Szkolenie na facylitatorki (Witryna internetowa) (2)

Uczestniczki nie muszą być...

psycholożkami czy terapeutkami, aby trzymać płodnikowe kręgi.

Bazą jest osobiste doświadczenie

i narzędzia, które otrzymają od nas w trakcie szkolenia! Chcemy pokazać im, jak znacząca jest droga niepłodności, której doświadczyły i zachęcić je do tego, żeby podzieliły się nim z innymi kobietami.

Pamiętajcie, że...

kiedy trzymamy kręgi i dzielimy wspólne trudne doświadczenia związane z niepłodnością, to działa nie tylko dla grupy, ale robi też różnicę w świecie. Finansując ten projekt nie tylko przyczyniacie się do powstania bezpiecznych grup wsparcia dla osób niepłodnych ale uczestniczą Państwo w oddolnym ruchu zmiany przekonań i roli kobiety w świecie. Z dzieckiem lub bez.

IMG_1657

OTO CO SIĘ WYDARZY DLA UCZESTNICZEK,

jeśli dołączą do naszego szkolenia:

Tu Asia & Asia!

Jesteśmy psycholożkami i psychoterapeutkami. Od kilku lat współtworzymy projekt PŁODNIK, w którym wspieramy kobiety i mężczyzn na trudnej drodze niepłodności. Robimy to w psychoterapii i podczas warsztatów. Nasz projekt przynosi kobietom wiele wsparcia i zrozumienia na drodze starań o ciążę. Pomaga odzyskać utracone w nich części siebie. Nierzadko obserwujemy też, jak praca z psychiką i ciałem przygotowuje w kobiecie miękki i czuły wewnętrzny dom dla przyszłego dziecka. Wierzymy, że każda i każdy z nas ma dostęp do wewnętrznej płodności, która jest naszym zasobem bez względu na rezultat starań.

Drugim ważnym obszarem naszych działań jest psychoedukacja i szkolenie profesjonalistów w obszarze psychologicznych aspektów niepłodności. Zależy nam, by doświadczenia naszych klientek i klientów były dobrze zrozumiane, a oni mogli uzyskać jak najlepsze wsparcie na wszystkich etapach leczenia. Konferencja ta powstała z potrzeby wniesienia głosu o konieczności integracyjnego podejścia do płodności i leczenia niepłodności.

Więcej o nas i o naszym projekcie możecie Państwo przeczytać tutaj.

Scroll to Top

Dołącz do naszej społeczności i zapisz się na

płodnikowy newsletter

PŁODNEWSY!

Zostaw swój adres e-mail, jeśli chcesz otrzymać wkrótce informacje o pierwszej w Polsce integracyjnej konferencji wspierania płodności Fertility Summer Flow.

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Joanna Kot. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności.